Turniansky hrad

Krasový kopec vybiehajúci zo Zádielskej planiny na juh nad Turniansku dolinu, 375 m.n.m.

Turniansky hrad je zrúcanina hradu zo 14. storočia týčiaca sa nad obcou Turňa nad Bodvou len 5 km od maďarských hraníc. Stojí na krasovom kopci, vybiehajúcom zo Zádielskej planiny na juh nad Turniansku kotlinu. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice.

Z architektonického hľadiska bol hrad budovaný vo viacerých etapách. Najstaršia časť bola gotická, z ktorej sa zachovala hradná veža, na severnej strane spojená s palácom. Neskôr bol postavený palác stojaci vo východnej časti. V období renesancie bolo postavené a je do súčasnosti dobre zachované protiturecké opevnenie s delovou baštou na západnej strane a troma menšími bastiónmi na južnej a východnej strane. Klenby ani iné architektonické detaily sa nezachovali.

Zo stredovekého hradu dodnes stoja múry jednotlivých objektov (bašty, múry opevnenia, paláce, veža) a v teréne je viditeľná skladba jednotlivých priestorov. Klenby a architektonické detaily sa nezachovali, ale je tu pekná nohavicová strieľňa a poznateľná je aj šírka cesty, ktorou bol hrad sprístupnený - v skalnom podloží sú vyjazdené stopy po kolesách vozov. Hrad by si zaslúžil dôkladné očistenie od stromov a náletových drevín, ktoré znepríjemňujú pohyb po areáli. Na SZ bastióne vidno stopy po odkopávaní závalu a výrube drevín.


Adresa:

Turniansky hrad
Turnianska Nová Ves

Zaradenie

Hrady, zámky


GPS súradnice

48.577636 20.887456« Späť
Košicemax. 27°Cmin. 17°C
Bratislavamax. 28°Cmin. 19°C
Žilinamax. 21°Cmin. 16°C
Banská Bystricamax. 23°Cmin. 16°C