V Tatrách varujú pred lavínami, vyhlásený je druhý stupeň

V pondelok ráno (27. janurára 2014) bolo na horách prevažne jasno, len miestami sa vyskytovala hmla alebo malá oblačnosť. Ochladenie trvá, teplota vzduchu sa pohybovala od -14° C do -7° C.

Fúkal mierny až čerstvý vietor s rýchlosťou do 40 km/h. Za posledných 24 hodín pripadlo v Tatrách niekoľko centimetrov nového snehu, vo Veľkej Fatre len poprašok. Vo vyšších polohách Tatier pripadlo za posledný týždeň 20 až 55 cm snehu, ktorý bol uložený do žľabov a múld prevažne severných až východných orientácií a vytvoril menej stabilné snehové dosky.

Veľmi nízke teploty vzduchu zabraňujú jeho stabilizácii. Celková výška snehovej pokrývky je premenlivá a na túto ročnú dobu výrazne podpriemerná.

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1800 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Pod touto hranicou a v Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je v polohách do 1800 m n.m. všeobecne dobre spevnená a stabilná.

Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade novší, vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený. V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení.

Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú. Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry v dôsledku veľmi nízkej až nesúvislej snehovej pokrývky lavínové nebezpečenstvo nehrozí.

Autor článku: SITA

Autor fotografie: SITA, AP


Kategória
Kraj
TermínKošicemax. 23°Cmin. 13°C
Bratislavamax. 22°Cmin. 12°C
Žilinamax. 23°Cmin. 12°C
Banská Bystricamax. 21°Cmin. 13°C