Pozor na lavíny, druhý stupeň v Tatrách trvá aj naďalej

Dnes ráno (28. januára 2014) bolo na horách takmer všade zamračené, na mnohých miestach sa vyskytovala hmla, ojedinele slabo snežilo. Mierne sa oteplilo, teplota vzduchu sa pohybovala od -8° C do -1° C. Fúkal len mierny až čerstvý vietor severných a východných smerov s rýchlosťou do 30 km/h.

Nerovnomerné rozmiestnenie

Za posledných 24 hodín pripadlo od poprašku do niekoľkých centimetrov nového snehu, informuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Snehová pokrývka je nerovnomerne rozmiestnená a pod 1 800 m dobre stabilizovaná. Tu je na väčšine miest sneh tvrdý až ľadový s malým množstvom nového snehu z poslednej periódy sneženia (do 10 cm).

Vo vyšších polohách Tatier bol sneh uložený do žľabov a múld prevažne severných až východných orientácií a vytvoril menej stabilné snehové dosky. Veľmi nízke teploty vzduchu zabraňujú jeho stabilizácii. Celková výška snehovej pokrývky je premenlivá a na túto ročnú dobu výrazne podpriemerná.

Menej stabilné snehové dosky

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1 800 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pod touto hranicou a v Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je v polohách do 1 800 m n. m. dobre spevnená a stabilná. Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade nový alebo vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený.

V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín, najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení.

Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú. Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry v dôsledku veľmi nízkej až nesúvislej snehovej pokrývky lavínové nebezpečenstvo nehrozí.

Autor: SITA

Foto: SITA/Rastislav Ovšonka


Kategória
Kraj
TermínKošicemax. 13°Cmin. 7°C
Bratislavamax. 14°Cmin. 7°C
Žilinamax. 10°Cmin. 5°C
Banská Bystricamax. 11°Cmin. 5°C